Mená Najvyššieho

Published on 20 August 2023 at 18:34

Náš Stvoriteľ má rôzne mená, a keď Ho úprimne hľadáme celým našim srdcom, a poznáme Jeho meno, tak nás určite vypočuje. 

Žalmy 91, 14-16: Pretože sa ku mne pritúlil, vyslobodím ho, ujmem sa ho, lebo pozná moje meno. Keď ku mne zavolá, ja ho vyslyším a budem pri ňom v súžení, zachránim ho i oslávim. Obdarím ho dlhým životom a ukážem mu svoju spásu.

 

YHWH

Pane

V Starom zákone sa YHWH vyskytuje 6 519 krát. Toto meno sa používa viac ako akékoľvek iné meno Božie. Yahweh je prvýkrát použitý v Genesis 2:4.

Yahweh je zasľúbené Božie meno. Toto Božie meno, ktoré je (podľa židovskej tradície) príliš sväté na to, aby sa dalo vysloviť, sa v skutočnosti píše „YHWH“ bez samohlások. YHWH sa označuje ako tetragramaton (čo jednoducho znamená „štyri písmená“) a pochádza z hebrejských písmen Yud, Hay, Vav, Hay. Zatiaľ čo YHWH je prvýkrát použitý v Genesis 2, Boh sa zjavil ako YHWH až v Exoduse 3. Moderné hláskovanie ako „Yahweh“ zahŕňa samohlásky, ktoré pomáhajú pri výslovnosti. Mnohí vyslovujú YHWH ako „Jahve“ alebo „Jehova“. Presnú výslovnosť už nepoznáme s istotou. Počas tretieho storočia nášho letopočtu prestal židovský ľud vyslovovať toto meno zo strachu, aby neporušil prikázanie „Nevezmeš meno Hospodina, svojho Boha, nadarmo“ (Exodus 20:7). V dôsledku toho je Adonai častou náhradou za YHWH. 

 

ADONAI

Pane, Majster

V Starom zákone sa Adonai vyskytuje 434-krát. V Izaiášovi sa hojne používa Adonai (napr. Adonai Yehova). Len v Ezechielovi sa vyskytuje 200-krát a v 9. kapitole Daniela sa objavuje 11-krát. Adonai je prvýkrát použitý v Genesis 15:2.

Adonai je verbálna paralela k YHWH. Adonai je množné číslo; jednotné číslo je adon. Vo vzťahu k Bohu sa používa množné číslo Adonai. Keď sa používa jednotné číslo adon, zvyčajne sa vzťahuje na ľudského pána. Adon je použitý 215-krát na označenie mužov. Príležitostne v Písme a predovšetkým v žalmoch sa jednotné číslo adon používa aj na označenie Boha (2M 34:23). Aby nedošlo k porušeniu prikázania „Nevezmeš meno Hospodina, svojho Boha nadarmo“ (Exodus 20:7), niekedy sa Adonai používal ako náhrada za YHWH. Adonai možno doslovne preložiť ako „moji páni“.

 

ELOHIM

Boh, Sudca, Stvoriteľ

V Starom zákone sa Elohim vyskytuje viac ako 2000-krát. Elohim je prvýkrát použitý v Genesis 1:1. Elohim sa prekladá ako „Boh“ v plurále, čo poukazuje na nesmiernú veľkosť a moc Stvoriteľa.

Odvodenie mena Elohim je pre väčšinu učencov diskutabilné. Niektorí veria, že je odvodený od ,,êl'', ktoré zase pochádza z koreňa slova ,,wl'', čo znamená „silný“. Iní si myslia, že Elohim je odvodený od ďalších dvoch koreňov: ,,lh'', čo znamená „boh“ v spojení s ,,elôah'', čo znamená „strach“. Ďalší predpokladajú, že ,,êl'' aj Elohim pochádzajú z ,,eloah''.

 

EL SHADDAI

Všemohúci, Pán Boh všemohúci

V Starom zákone sa El Shaddai vyskytuje 7-krát. El Shaddai je prvýkrát použitý v Genesis 17:1.

El je meno, ktoré sa prekladá ako „Boh“ a možno ho použiť v spojení s inými slovami na označenie rôznych aspektov Božieho charakteru. Ďalšie slovo podobné Shaddai a od ktorého mnohí veria, že pochádza, je shad, čo v hebrejčine znamená „prsia“ (niektorí iní vedci sa domnievajú, že názov je odvodený od akkadského slova Šadu, čo znamená „hora“, čo naznačuje silu a veľkosť). To znamená, že Boh úplne vyživuje, uspokojuje a zásobuje svoj ľud všetkými jeho potrebami tak, ako matka svoje dieťa. V spojení so slovom El, toto označuje Boha, ktorý slobodne dáva výživu a požehnanie, je naším udržiavateľom.

Ďalšie odkazy na meno El Shaddai v Starom zákone: Genesis 17:1; 1. Mojžišova 28:3; 1. Mojžišova 35:11; 1. Mojžišova 43:14; 1. Mojžišova 48:3.

 

EL ELYON

Najvyšší Boh

V Starom zákone sa El Elyon vyskytuje 28-krát. V žalmoch sa vyskytuje 19-krát. El Elyon je prvýkrát použitý v Genesis 14:18.

Elyon doslovne znamená „Najvyšší“ a v Starom zákone sa používa ako prídavné meno, tak aj obsahovo. Vyjadruje extrémnu suverenitu a majestát Boha a Jeho najvyššie prvenstvo. Keď sa spoja dve slová - El Elyon - možno to preložiť ako "najvznešenejší Boh" (Žalm 57:2).

Ďalšie zmienky o mene El Elyon v Starom zákone: Genesis 14:18; 1. Mojžišova 14:19; 1. Mojžišova 14:20; 1. Mojžišova 14:22; Žalm 57:2; Žalm 78:35

 

EL ROI

Boh, ktorý vidí

El Roi je hebrejské meno pre Boha, čo znamená Boh, ktorý ma vidí. Toto Božie meno objavujeme v Genesis 16:14-15. V príbehu sa Hagar, egyptská otrokyňa, stretne s Bohom na púšti a osloví ho El-Roi, „Boh, ktorý ma vidí“.

 

JEHOVAH RAPHA

Pán, ktorý uzdravuje

V Starom zákone je Jehova-Rapha použitý v 2. Mojžišovej 15:26.

Jehovah sa prekladá ako „Existujúci“ alebo „Pán“. Hlavný význam slova Jehovah je odvodený z hebrejského slova Havah, čo znamená „byť“ alebo „existovať“. Tiež naznačuje „stať sa“ alebo konkrétne „stať sa známym“ – to označuje Boha, ktorý sa neustále zjavuje. Rapha znamená v hebrejčine „obnoviť“, „uzdraviť“ alebo „učiniť zdravým“. Keď sa spoja dve slová – Jehovah Rapha – možno to preložiť ako „Jehovah, ktorý uzdravuje“ (porov. Jeremiáš 30:17; Jeremiáš 3:22; Izaiáš 30:26; Izaiáš 61:1; Žalm 103:3).

Rapha je Veľký Lekár, ktorý lieči fyzické a emocionálne potreby svojho ľudu.

 

JEHOVAH JIREH

Pán zaopatrí

V Starom zákone sa Jehovah-Jireh vyskytuje iba raz v Genesis 22:14.

Jireh znamená Hospodin, môj živiteľ. Jehovah-Jireh je symbolické meno, ktoré dal Abrahám vrchu Mórija na pamiatku Božieho príhovoru pri obeti Izáka poskytnutím náhrady za hroziacu obeť jeho syna.

 

JEHOVAH SHALOM

Pán je pokoj

V Starom zákone sa Jehova-Shalom vyskytuje iba raz v Sudcoch 6:24.

Shalom je odvodením od shâlêm, čo znamená „buď úplný“ alebo „zdravý“. Shalom sa prekladá ako „mier“ alebo „neprítomnosť v sporoch“. Jehovah-Shalom je názov oltára, ktorý postavil Gedeon v Ofre.

 

JEHOVAH NISSI

Pán môj prapor, Pán môj zázrak

V Starom zákone sa Jehovah-Nissi vyskytuje iba raz v knihe Exodus 17:15.

Nes (nês), z ktorého pochádza Nissi, znamená v hebrejčine „prapor“. V 2. Mojžišovej 17:15 Mojžiš uznal, že Hospodin bol zástavou Izraela, pod ktorou porazili Amalekitov, postavil oltár s názvom Jehovah-Nissi (Pán, naša zástava). Nes sa niekedy prekladá ako stožiar s pripevneným znakom. V bitke by znepriatelené národy vyvesili svoju vlastnú vlajku na tyči v každej z ich príslušných frontových línií. To malo dať ich vojakom pocit nádeje a ohniska. Toto je pre nás Boh: zástava povzbudenia, ktorá nám dáva nádej a ústredný bod.

Add comment

Comments

There are no comments yet.

Create Your Own Website With Webador